Záchůdek a stelivo

26. ledna 2008 v 13:49 | CatiesBook |  *Výbavička for cats =oD *
ten musíte mít. V obchodech najdete jak záchůdky pro koťata, které jsou malé a nízké, aby do něj ještě nemotorné kotě mohlo, tak záchůdky pro dospěláky kocouře. Ty jsou větší, hlubší a mají snímatelný okraj, který má zabraňovat vyhrabávání podestýlky. Pak jsou záchůdky kryté, které vypadají jako přepravka. Ale nejsou. Jsou různé druhy, některé mají nahoře filtrovací zařízení, které má zabraňovat šíření zápachu (musí se do nich kupovat speciální filtry), mohou mít i vstupní dvířka, která jsou připevněna jen nahoře a otvírají se dovnitř i ven. Záchůdky Ale základním pravidlem je, že záchůdek musí být tak velký, aby se v něm kocouř mohl otočit, vyhrabat díru a pak se zase otočit a díru zahrabat. Někteří kocouřové jsou však v zahrabávání tak urputní, že polovinu podestýlky vyhrabou na podlahu. V tomto případě je na řadě záchůdek s velmi vysokým okrajem. Takový se ovšem neprodává, a tak nezbývá než vytvořit si záchůdek vlastní z nějaké přepravky, anebo zakoupit záchůdek krytý. Z vlastní zkušenosti vím, že takové kocouří dobře zpracované a vyprodukované papání nezachytí ani ten nejlepší filtr a ani dvířka, která se tváří vzduchotěsně, a proto koupě takto vybaveného záchůdku by se brzy projevila jako zbytečná investice. Ať už se rozhodnete jakkoliv, dejte záchůdek na nějaké klidné místo. Kočky mají rády klid a pokud byste záchod dali na nějaké hodně frekventované místo, nebo vedle hlučné pračky, kocouř by tam pak nechtěl chodit a to by byl průůůůšvih.

Stelivo? Nejlépe nějaké hrudkující.(Benko, Bio stelivo), v obchodě vám jistě poradí. Pak potřebujeme "něco" čím to "tamto" budeme vybírat, ano lopatku, barva a tvar je myslím čistě jenom podle vašeho gusta.Já osobně (teda Macek) používám BioCats Fresh,nebo Orange-stojí kolem 69-89Kč:


Záchůdek V poslední době se objevilo "zázračné stelivo", které je vytvořeno z bílých nebo z bílomodrých kuliček, které moč a její pach absolutně pohlcují. Po použití se zbarví dožluta a zůstávají sypké a připravené k dalšímu použití. Nemusí se nic čistit ani vybírat hrudky. Obecně jeden sáček by měl stačit jedné kočce na jeden měsíc. S počtem koček se počet sáčků zvyšuje.

Záchůdek bychom měli čistit (vybírat použité stelivo) tak často, jak jen to jde, minimálně jednou denně. Kočičky jsou totiž strašně čistotné, a kdyby měly chodit do špinavého a zapáchajícího záchůdku, nemuselo by se jim to líbit a následky by se pak nemusely líbit ani vám. Podestýlku můžete také provonět sypkým "Deolitem", který kočkám voní a vlastně nám lidem taky. Tím, že záchůdek budeme čistit často a pravidelně, předejdeme hlavně zápachu a tvorbě choroboplodných zárodků, a to že máte doma kocouře pak podle pachu ani nikdo nepozná.

Také byste měli vědět, že výkaly se stávají nakažlivými asi až po 36 hodinách (pokud v nich nějaké bakterie jsou). Záchůdek by se měl také jednou za čas úplně vyčistit, tzn. vybrat veškeré dosavadní stelivo, záchůdek dobře vymýt a vydezinfikovat a pak nasypat čerstvé stelivo. Knihy tvrdí, že toto by se mělo provádět každý týden, ale myslím, že jednou nebo dvakrát měsíčně to stačí. Může se také stát, že kocouř pak na záchůdek nebude chtít chodit, protože už z něj nebude cítit svůj vlastní pach a pach dezinfekce mu bude vadit. V tom případě někdo doporučuje vložit do záchůdku nějaké staré výkaly, ale já to vždy řeším sypkým Deolitem - ten voní tak krásně, že našeho kocouře dokonce přiláká a i ve vydezinfikovaném záchůdku se mu líbí.

Budete potřebovat zvláštní odpadkový koš, kam budete použité stelivo vyhazovat (samozřejmě nejlépe do igelitového pytle). Ten se musí také pravidelně čistit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama