Vepřové maso-hrozba nebo dobrota?

26. ledna 2008 v 13:00 | CatiesBook |  *Zajímavosti*
Pozor !!!!!!!!!!!!
Syrové vepřové maso může způsobit tzv. pseudovzteklinu (Aujeszkyho chorobu), která je velmi podobná vzteklině, kterou můžeme pozorovat u psů. Je to akutní, horečnaté infekční onemocnění, které vyvolává poruchy nervového systému a je způsobováno virem herpes, jehož přenašečem je prase. Kočka (i pes) se infikuje především pozřením syrového vepřového masa a virus se z ústní dutiny dostává do mozku.
První symptomy se mohou objevit za 2 až 9 dní. Zprvu jsou dost necharakteristické, jako je únava a nechutenství, později můžeme pozorovat olizování a kousání srsti v důsledku svědění, záškuby svalstva hlavy a obličeje. Dále se může objevit ochrnutí jícnu, což způsobuje potíže s polikáním a ochrnutí čelisti.
Někdy však tyto symptomy, i tolik "typické" svědění, nemusí být zřetelné, takže není vždy možné u živého zvířete stanovit přesnou diagnózu.
Léčba není možná, zvíře většinou umírá první nebo druhý den po výskytu symptomů. Jako prevenci této choroby bychom měli bezpodmínečně vyloučit krmení syrovým vepřovým masem.

Viry, které jsou přenášeny syrovým masem (svalovina i vnitřnosti všech jatečních zvířat) se dají likvidovat přemražením. Maso musí být uloženo v mrazničce minimálně po dobu 3 dnů! Toto se však netýká masa vepřového a divočiny! Ty se musí dostatečně převařit, tzn. vařit minimálně hodinu (přibližně stejná doba po jakou připravujeme maso sami pro sebe, aby bylo poživatelné), musí být měkké a křehké, nesmí být tuhé, v takovém případě je nedovařené.

Já osobně si však myslím, že podávat vepřové maso skutečně není nutné, protože nebezpečí, které z něho hrozí, je natolik veliké, že nestojí za to s tím hazardovat. Kočce v žádném případě chybět nebude.

Pokud chcete krmit syrovým, či jinak upravovaným masem, přimlouvám se za drůbeží, hovězí, popřípadě vařené ryby.

//<![CDATA[ //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama