Šklíba-Zvláštní případ kočky IV.

23. ledna 2008 v 16:11 | CatiesBook |  *Kočičky z filmíků a seriálků*
Proč by to mimozemšťané dělali?
Ano, proč by se angažovali pro nějaké umolousané Nanuky z Horního Dolního? Představa, že mimozemšťané věnují svůj zájem, čas a všelijaké vymoženosti pro barbary jako jsme my, je přece dost uhozená! Co by je k tomu vedlo? Ani kuře přece darmo nehrabe!
Kdo by u mimozemšťanů hledal nezištný altruismus, bude asi zklamán. Jakousi analogii této situace můžeme ostatně najít i na Zemi. Vzpomeňme si, jak neochotně do svých zemí lidé pouštějí cizince, zejména zoufalce z rozvojových zemí. Vynechme problémy, které přináší odlišnost jiných kultur. Většina států s velice přísnou imigrační politikou a s všeobecnou vízovou povinností do svých zemí ochotně zve bez ohledu na zemi původu - odborníky. Tedy přesněji, lidi chytré, schopné zvládnout pokročilou vědu, nebo jiným způsobem šikovné. Zatímco běžný člověk nemá šanci získat v rozvinutých zemích občanství, ba ani povolení k dlouhodobému pobytu, kdejaký rozvinutý stát naopak lanaří jak může počítačové odborníky ze zemí třetího světa - dokonce i Německo a USA, jinak známé nekompromisním vyhazováním plebsu. Velkou šanci tam mají i různí přední umělci a občas i sportovci. To přece všichni víme!
Při aplikaci na mezihvězdné civilizace by to mnohá fakta elegantně vysvětlovalo. Na Zemi se vyskytují jen sondy mimozemšťanů - buď dálkově řízené, nebo podle daného programu samostatně jednající, což ostatně nerozhoduje, určené k vyhledávání - a lanaření - schopných lidí, kteří se dají do služeb mimozemské civilizace nejen tady u nás, ale především na půdě jejich teritoria a v jejich vesmíru. K tomu asi patří i dočasný život vezdejší - jednak si tím sonda vybraného člověka oťuká a kromě toho ten člověk již tady získá nějaké mimozemské vědomosti - pod podmínkou, že je nepoužije. Pozvednout úroveň lidstva jako celku ale jejich cílem rozhodně není! Kdyby se géniům dařilo doma, mimozemšťanům by tento zdroj rychle vyschl. Všimněme si ale, že se právě tak chovají naše vyspělé státy k rozvojovým - v rámci pomoci jim poskytují stipendia ke studiu nejnadanějších mladých lidí, kteří se pak domů nevracejí, neboť po vystudování bez problému získávají občanství země, která jim vzdělání poskytla. Je otázkou, zda je to pro rozvojové země nezištná pomoc, za jakou se to vydává, nebo zastřená forma zlodějny. Mimozemšťané jsou v tom směru přímější. Nic neroztrubují a žádnou naši vděčnost neočekávají.
Měli bychom se ale na mimozemšťany mračit? Měli bychom jim vyčítat, že nám odvážejí výkvět našich géniů? Mnohdy v tak raném věku, že toho tady moc nestihnou? Co by vytvořil Mozart, kdyby z našeho světa odešel až ve stáří? Říká se, že skladatel zraje jako víno - čím starší, tím lepší! Kdybyste slyšeli Mozartovu symfonii B-moll "Z hlubin sedmé dimenze", museli byste to potvrdit! Zejména, když se nehraje na housle, ani na varhany, ale na tak božské nástroje, jako jsou zelchegy nebo honele - víte, srovnávat je se stradivárkami je asi jako srovnávat stradivárky s vozembouchem - a to nechci snižovat Stradivariho, on měl na Zemi jen obyčejné dřevo a i s tím dokázal hotové zázraky! A co ti, jejichž přínos pro pozemskou civilizaci byl ještě menší? Je přece známé, že co géniové udělají pro mimozemšťany až v jejich vesmíru, to už lidem Země vůbec nic nepřinese! Nikdo také neví o případech, že by se odtud někdo vrátil - a pokud ano, pak jen dočasně - a navíc tajně.
Podívejme se ale na věc prakticky. Z našeho světa odcházejí géniové k mimozemšťanům často proto, že jim zbytek lidstva nedokáže zajistit podmínky k důstojnému životu. Kolik času nutíme génie promarnit naší přetloustlou byrokracií, kolik géniů muselo proti svému přesvědčení sloužit ve všech možných zupáckých armádách? (A ukažte mi armádu, která zupácká není!!!) A co hůř, kolikrát jim neházíme pouhé klacky pod nohy, někdy jim usilujeme i o život! Dobře víme, jak s génii zacházeli ti pitomečci ve kdejakém ruském Gulagu, nebo i na zdánlivě mnohem kulturnějším Gestapu! Ke géniům se ostatně lépe nechovají ani jiné rozvojové země (nás a Spojené státy nevyjímaje)! Naše policie se v tomto směru od jiných policií také moc neliší. Takže si uvědomme, že pro Zemi jsou ti lidé tak jako tak ztraceni. Karel Čapek odešel z tohoto světa na poslední chvíli, krátce předtím, než si pro něho přišly gorily od Gesstapa. Nevyčítejme jim tedy odpadlictví, odrodilost, ani zradu zájmů lidstva - naopak, to my jsme je pronásledovali, zrazovali a deptali! Nemluvím o tom, že jenom mimozemšťané jim mohou slíbit pár tisíc let života navíc - my na to tady nemáme znalosti ani technologii.
Vypadám tak nevinně, že? A kdyby se vám mladším poštěstilo, že na vás znenadání promluví vaše Micinka a nabídne vám nevelkou smlouvičku na pergamenu, neváhejte. Pár kapek krve za to určitě stojí! Takovou šanci vám nemůže nabídnout žádná Zelená karta, ani jiné - zdánlivě lukrativní - nabídky. Dolary na tomto světě ve srovnání s historií platí jen krátce a kdo ví, jak dlouho platit budou (a vzpomeňte si, co všechno by si někteří naši lidé nechali líbit pro pár marek, které - přestaly platit už dnes!). Odmítnout samozřejmě můžete, ale neukvapujte se! Řekněte si aspoň o čas na rozmyšlenou! Jestli to z frajeřiny odmítnete a kočka se vám rozplyne před očima, ona si jiného najde, ne nadarmo se říká, že kočky jsou všechno, jenom ne věrné! Ale vy byste pozdě honili bycha! Víte, kočky jdou především po géniích, takže společnost chytrých lidí (jako je tahle) pro ně bývá - občas - zlatý důl. Kočky si ale mohou vybírat a věřte mi, dělají to!
Já samozřejmě nevím, kdo z vás už doma takovou kočku má a teď se tady jen usmívá - nebudu to zkoumat, nechci to zkoumat, ostatně - je zakázáno to zkoumat! Ti, kterých se to týká, se určitě jednoho dne poznají, ale - tady na tomto světě - těžko. Oni to nesmí ani naznačovat! O druhých to mohou nanejvýš tušit, ale tušení souvislostí není žádná jistota!
Měl bych k vám ale dvě důrazné prosby.
Předně vás prosím: Nesnažte se odchod z tohoto světa zbytečně urychlovat! I když se vám už nebude chtít překonávat zdejší trable. Wolfík Amadeus toho na Zemi udělal dost - ale což teprve kdyby tady vydržel o pár let déle? Třeba byste jeho symfonii B-moll znali i vy - i když jistě pod jiným jménem a hranou normálním orchestrem - tady by se žádná sedmá dimenze ani v názvu objevit nesměla, ale věřte mi - on by to napsal božsky i pro klasické nástroje! Málo platné, lidstvo jeho předčasným odchodem o hodně přišlo! Já vím, zdejší byrokrati jsou nesnesitelní, na tomto světě vás bude kdejaký trouba Salieri tupit, šikanovat, vydírat a okrádat, dobře víme, jaké pravé peklo si lidé dovedou dělat! Každého z vás už jistě napadlo někam napsat nebo dokonce vytesat slavnou Upatišiho větu - zejména když kolem sebe ty pitomce skutečně vidíte, jen se rozhlédnout! (Upřímně řečeno, koho by tenkrát napadlo, že ta hliněná klínopisná destička přečká tolik tisíciletí? Mě to tehdy nenapadlo... ale každý máme nárok na nějakou tu chybinku, ne?)
Ale klidně to tak napište, třeba si ulevíte! To všechno jsou maličkosti a čím víc toho prožijete tady, na Zemi, tím víc - a jak rádi ! - na to budete ve svém dalším životě vzpomínat! Zejména když tam nepotkáte žádné natvrdlé a přitom naduté byrokraty, tupé důstojníky, šéfy, dozorce, poháněče s biči, galejní hortatory, katy a jinou takovou verbež. Dobrodružství tohoto druhu můžete prožít jenom na Zemi - a važte si toho, krásně se na to vzpomíná. Ostatně - může vás dát dnešní byrokrat spráskat bičem nebo narazit na kůl? Těžko. Šéf vás může leda vyhodit z práce - no a? Uvědomte si, návrat na Zem je věcí naprosto výjimečnou, rozhodně si vás nemůže podle libosti přivolat tchýně s nějakým rozvrzaným stolečkem (což je jen dobře!). Aby se někdo z onoho světa vrátil, musí mít k tomu velice dobrý důvod a co hůř, tento důvod musí být důležitý i pro mimozemšťany. Nikdo se přitom nemůže vrátit do země, kde žil předtím, do své éry (což je velice tvrdá podmínka) a už vůbec ne pod vlastním jménem! Představte si, kdyby se vrátil Wolfík Amadeus a někomu tady řekl, kdo je! No, kdekoliv na světě by si to šupajdil do nejbližšího blázince! (On doteďka nemohl kvůli éře - a navíc po tom ani netouží, na Zemi si užil své, především s tchýní - kam se hrabal ten trouba Salieri!) Takže s návštěvami vlastních potomků (a jejich potomků) v žádném případě nepočítejte. (Někdy je lépe tady žádné nezanechávat - oni se strašně hádají o dědictví, i když šlo třeba o takovou pitomost, jako ozdobné rydlo na hliněné destičky... no řekněte... a přitom bylo jenom pozlacené!)
Druhá moje prosba se týká toho druhého života. Snažte se u tefirůnezapomenout, že jste ze Země! Já vím, i tady se mnoho emigrantů ke své vlasti chová jako k Balíkovu a pak se diví, že se vlast chová macešsky k nim. Kdo by se ale rozplýval nad emigranty, kteří pro vlast nehnou prstem, zato ji všude očerňují, pomlouvají a špiní? Slyšel jste snad někdo, že by se Johánek Göthe, Honza Neruda, Béďa Smetana nebo Kája Čapek domáhali z onoho světa práva volit nějaké zdejší pitomce politiky? Nebo že by si stěžovali, jak na ně jejich stará vlast nevděčně zapomíná a všude přitom vykládali, jací jsme to ale křupani? No, mohli by to dělat! A asi větším právem, než naši Čechoameričané. Oni totiž něco dokázali už tady u nás. Ale oni jsou jiní - a my si je pamatujeme jako génie, ačkoliv mezi námi prožili jen jeden - a to ještě poměrně krátký - pozemský život.
Co vy o nás víte? A vy, kdo se s kočkami nesetkáváte - víte, nechci vypadat jako agent propagující chov koček - já ani kočičí potřeby nevedu, ostatně, většina koček domácích skutečně patří jenom mezi šelmy kočkovité a vy tu pravou poznáte jen když si to ona sama přeje... No, aspoň se zkuste zamyslet nad tou tak zvanou němou tváří a řekněte si - mám šanci, aby na mě promluvila? Jsem opravdu tím správným předmětem jejího zájmu? Anebo spíš patřím do oblasti platnosti té slavné věty neznámého sumerského génia, který ji kdysi vymačkal do hlíny a dal vypálit k úžasné radosti archeologů? On tím riskoval předčasný odchod - kdyby to jeho pán (mimochodem - právem!) vztáhl na sebe. Ale to by se ta destička rozhodně nezachovala. Vladaři naštěstí buď neumějí číst, nebo je to nezajímá. Někdy je to tak dokonce dobře.
Děkuji vám za pozornost.
Václav Semerád, 2002
DISKUZI,TAKY VELMI ZAJÍMAVOU,NAJDETE VE ČLÁNKU:Šklíba-Zvláštní případ kočky-Diskuze k předchozím stejnojmenným článkům
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama