Šklíba-Zvláštní případ kočky-Diskuze k předchozím stejnojmenným článkům

23. ledna 2008 v 16:12 | CatiesBook |  *Kočičky z filmíků a seriálků*
Z diskuse k přednášce
Diskuse k této přednášce na Euroconu byla neobyčejně dlouhá a bohatá. Diskutující v ní pokračovali ještě dlouho na chodbách a v baru.
Nejvíce vehemence v diskusi projevoval nejtvrdošíjnější diskutující s víceméně (tedy - spíš méně než více) pravdivým názorem, že přednáška obsahuje jen fakta a úplně v ní chybí nějaký závěr, tedy něco, co by z předložených fakt nezvratně vyplynulo. Tato část diskuse se vedla na příliš intelektuální bázi - právě tento diskutující se podřekl, že o těchto tématech přečetl více než 15.000 knih, z toho 8.000 jich má doma a jeho nejhlubší omyl byl asi v tom, že očividně nepochopil, oč v této přednášce od začátku do konce šlo. Pojetí reinkarnací v podání autora přednášky se mu zdálo podezřelým, neboť se "neshoduje s fakty, obsaženými v Tibetské knize mrtvých (a všech knihách z ní odvozených - i když odvozené knihy nejsou tak důležité, jako originál). Fakta předložená na přednášce by bylo proto potřeba nějak dokázat".
Myslím, že nejlepší odpovědi na tyto námitky byly: Jste si jistý, že vám chceme nabízet nějaké závěry? Jste si jistý, že chceme něco dokazovat? Jste si jistý, že vám předkládáme fakta? Jste si nevývratně jistý, že Tibetská kniha mrtvých je originál a ne kdovíkolikátá kompilace mnohem starších, ovšem již ztracených originálů? Vy jste ji nečetl ve starosumérštině, že ne? Jste si jistý, že jsou v Tibetské knize mrtvých obsažena nepochybná a skutečná fakta? A úplně nakonec - jste si tak jistý, že vy sám - existujete?
Zdá se, že na tyto otázky nemůže s úplnou jistotou odpovědět nikdo (tedy - může, ale tentokrát zase my tuto jistotu chápeme jako podezřelou a hlavně - vůbec ji nemusíme sdílet!).
Mnohem zajímavější byly dotazy týkající se koček:
Jak poznáme ony odlišné mimozemské kočky od druhu "kočka domácí"?
Odpověď je velice jednoduchá: poznáte to, jakmile se to zachce té kočce. To znamená, když na vás promluví. Jinak nikdo nemá šanci to poznat. Snad až na negativní odpověď: spatříte-li na ulici kočku přejetou autem, můžete si být jistí, že jde o Felis Domestica. Kočka od mimozemšťanů se totiž přejet nenechá.
Chcete říci, že je tak inteligentní, že nebude přebíhat před autem? Nebo si to dokáže spočítat tak, aby se jí nic nestalo?
V nouzi by se dokázala i půl metru před autem odhmotnit. Myslíte si ale, že mimozemská kočka bude někdy někam přebíhat? Po bytě bude samozřejmě chodit jako každá kočka po nohou, tam se musí chovat nenápadně.
Mám jednoduchý dotaz: máte doma kočku?
Mám doma psa, takového černého voříška, jmenuje se Čert.
Pes mě nezajímal. Opakuji otázku: máte doma kočku?
Mám.
Víte o ní, jakého je druhu? Je to kočka domácí, nebo mimozemská?
Ať odpovím, jak odpovím - budete tomu věřit? Takže raději - No comment.
Můžete nám aspoň sdělit její barvu?
Běžná hnědá kočka. Myslíte si, že to má nějaký význam?
Není černá? Říká se, že černé kočky jsou podezřelejší než jiné. Opravdu přináší smůlu, když vám přejdou přes cestu?
Jak se to vezme. Na to znám hezký příběh:
Jeden zenový mistr měl už jen jednoho žáka a věnovali se spolu chovu koní. Jednoho dne mu utekl nejkrásnější hřebec. Sousedé přišli projevit mistru účast.
"Jste si jistí, že je to takové neštěstí?" zeptal se jich mistr.
Druhého dne se hřebec vrátil a přivedl si z hor celé stádo divokých klisen. Sousedé přišli mistru gratulovat.
"Jste si jistí, že je to takové štěstí?" zeptal se jich mistr.
Mistrův žák chtěl divokou klisnu osedlat, ale ona ho shodila a žák si ošklivě zlomil nohu. Sousedé přišli projevit mistru účast.
"Jste si jistí, že je to takové neštěstí?" zeptal se jich mistr.
Přišli verbíři, neboť se chystala válka. Mistr byl příliš starý, jeho žák měl zlomenou nohu. Nechali je tedy být.
"Jste si jistí, že je to takové štěstí?" zeptal se sousedů mistr.
Takže: Jste si opravdu jistí, že kočky přinášejí lidem neštěstí? Jak pro koho! I když jde o odchod k mimozemšťanům, tedy vlastně odchod z tohoto světa!
Co když se člověk, oslovený kočkou, dostane do šoku a nebude s ní schopen komunikovat? Je přece pravděpodobné, že spousta lidí při takové příležitosti omdlí.
Zřejmě považujete kočky za naprosto neschopné, ale není tomu tak. Kočka si dovede vybrat okamžik, kdy její schopnost mluvení nikomu šok nepřivodí (kdyby to nedokázala posoudit, nemohla by to dělat). U dětí to má jednoduché - ty se divit nebudou. U dospělých jí například stačí vyčkat okamžiku, kdy se člověk nediví ničemu, například při vhodné intoxikace alkoholem, ale dovedou to i s abstinenty - podrobnosti po mně ale nechtějte.
Vy ty podrobnosti neznáte?
V případě potřeby znalosti tohoto typu sveřepě zapřu. Budete se tomu divit? Neměli byste.
Kočkám nevadí génius - alkoholik? Když hovoříte o té intoxikaci alkoholem...
Kočkám to asi nevadí. Alkohol je sice jed, ale - dalo by se říci, žijeme tu na Zemi v tak jedovatém prostředí, že jed sem, jed tam... nevadí jim ani značně zhuntovaná tělesná schránka, která už je tady k nepotřebě. To je otázka rekonstrukce. Kdyby neuměli zhuntované tělo obnovit podle DNA do nejlepšího možného stavu, mizeli by od nás géniové vždy ve velmi mladém věku.
Nezdá se vám, že už by tam bylo géniů nějak mnoho? Kdyby každý žil tisíce let?
Záleží jednak na množství géniů, ale také na rozsahu jejich říše. Nemusí být všichni soustředěni na jednom světě.
Když to s lidmi tak dovedou, nebylo by pro ně výhodnější pěstovat si génie masově přímo u nich? Třeba geneticky upravené... Proč je potřebují tahat od nás?
Dobrá otázka, ale dá se vysvětlit. Jistě víte, že gastarbeitři jsou ochotni pracovat za podmínek, které by rodilý občan toho kterého státu odmítl. Dovezení géniové jsou za tuto možnost velice vděční a spokojí se s málem, kdežto rodilí mají vyšší požadavky a přitom - jak bych to řekl - zkrátka jsou líní.
Tvrdíte, že někteří lidé "nesmí ani naznačovat". Přitom tady naznačujete víc než dost. Jak nám tohle vysvětlíte? (značně jedovatá otázka!)
Jednoduše. Kdo byl na vojně, dobře ví, že nováčci, tzv. "bažanti" to nemívají lehké. Musí "držet hubu a krok", čistit mazákům boty a běda jim, když si něco dovolí! Součástí smlouvy je dodržování tajemství. Když nováček něco prozradí, kočka to chápe jako porušení smlouvy (a má pravdu, o tom nemá cenu pochybovat), vypaří se a nechá dotyčného, ať si svá slova před lidmi obhájí sám. Bez kočky to nikdo neobhájí a když na tom ten člověk trvá, obvykle rychle skončí v příslušném ústavu. Když voják holubí období přečká, stane se mazákem a ledacos mu projde. Počítejte ale s tím, že u mimozemšťanů budete bažanty minimálně 5000 let, ale na druhé straně to tam není tak horké jako na vojně. Neexistuje tam šikana, nikomu nebudete čistit boty a podobně, ovšem dodržování smlouvy od nováčků kočky vyžadují.
Mimozemšťané jsou podle vás značně dokonalejší než my. Přitom u nich předpokládáte stejné nešvary jako u nás. Zneužívání gastarbeiterů, xenofobii, mazáctví a tak... Naznačil jste, že nejsou zrovna altruisté a že by to nemuseli dělat pro naše dobro.
To jsem nenaznačoval. To jsem řekl naprosto vědomě. K těm nectnostem - jste si jistí, že jsou typicky naše? Nebo jste ochotni připustit, že i ty nectnosti jsou k nám importované? Tvrdil jsem, že nás ovlivňovali - ale ne, jakým směrem. Myslíte si, že obyvatelé našich pozemských technicky nejvyspělejších zemí jsou morálně nejdokonalejší? Ale jděte! O tom by se snad dalo velice úspěšně pochybovat!
Pamatuje si tam člověk svůj minulý život? Nebo všechno při reinkarnaci zapomene?
Jste si jistí, že přechod k mimozemšťanům je totožný se smrtí? Zkuste si představit, že prostě odejdete do jiného vesmíru, kde vám velice rychle vrátí mládí... Abych se přiznal, představa reinkarnace, při které člověk začíná úplně znovu a nic si nepamatuje, mi připadá dosti nesmyslná. Taková reinkarnace je přece pro kočku! Aby si člověk zopakoval všechny chyby svého minulého života? Není lépe, když dělá chyby úplně jiné?
Třeba to chrání člověka, aby se z minulých životů nezbláznil...
To snad nehrozí nikomu. Proč by si měl člověk ze všeho dělat výčitky? Cítí se tam jako znovuzrozený, zejména když hodně omládne, ale - proč by nutně musel začínat znovu? Dost na tom, že kdo se vrátí na Zem, musí začínat od mimina - ty první roky jsou strašně otravné, když musíte vypadat bezmocně... musíte se naučit řeč, která za vás nejspíš ani neexistovala, ale dá se to přečkat... Když se nám zachce, kamarádíme se se všemi...
Člověk dělá chyby i tam?
A kdo chyby nedělá? Opravdu si myslíte, že vám tisícileté zkušenosti zabrání udělat pitomost, které se budete divit už v okamžiku, kdy ji provedete? Vidíte - myslel jsem si, že budeme mít k diskusi času habaděj - a už se sem tlačí zájemci o další pořad... takže vám děkuji za pozornost i za diskusi a kdo chce, může v ní pokračovat na chodbě - nebo jak se říká, v kuloárech...
Zavřít
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | E-mail | Web | 19. února 2008 v 16:03 | Reagovat

Majdo máš to tady moc pěkné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama